}

10 innowacyjnych projektów uczestników FIRST LEGO League, które mogą zmienić świat

FIRST LEGO League to nie tylko robotyka. Ważną częścią programu jest także Innowacyjny Projekt, który każda drużyna Challenge opracowuje w odpowiedzi na lokalne lub globalne problemy. Młodzi uczestnicy sami diagnozują wyzwania, a następnie tworzą unikalne rozwiązania – często o ogromnym potencjale do realnej zmiany na lepsze.

Innowacja leży w DNA programu, który przecież ponad 25 lat temu został stworzony przez amerykańskiego wynalazcę i przedsiębiorcę Deana Kamena, posiadającego ponad 1000 patentów. Jego wizja była prosta: inspirować młodych ludzi do tworzenia nowatorskich rozwiązań i pobudzać ich zainteresowanie technologią, nauką i przedsiębiorczością.

Poznajcie 10 innowacyjnych projektów uczestników z całego świata.

W ramach programu FIRST LEGO League młodzież w wieku 10-16 lat z całego świata pracuje nad projektami, które mogą przekształcić sposób, w jaki żyjemy. Tworzone przez nich innowacje obejmują takie dziedziny jak technologia, ekologia, zdrowie, i często stają się zalążkami przyszłych rozwiązań biznesowych. Oto 10 wybranych projektów, które pokazują siłę kreatywności.

PickUp Patrol

Drużyna NXTreme z USA, składająca się z uczniów klas 4-6, zaczęła swoją przygodę od stworzenia prototypu aplikacji, która umożliwiałaby rodzicom dokonywanie zmian w planach odbioru dzieci za pomocą telefonu lub komputera. Pomysł tak spodobał się radzie szkoły, że dali zielone światło na rozwój aplikacji. Pod opieką mentora dzieci nauczyły się programowania, a po roku miały działającą wersję PickUp Patrol.

Aplikacja szybko zyskała na popularności. Dzięki udziałowi w programie akceleracyjnym, drużyna zyskała cenne umiejętności biznesowe. „To była długa podróż!” – wspomina Maria Edvalson, trenerka drużyny i współzałożycielka PickUp Patrol, która przez lata wspierała rozwój zespołu.

Obecnie aplikacja jest używana w 34 stanach, Kanadzie i Dominikanie, a trzej pierwotni członkowie drużyny posiadają udziały w firmie. Jeden z nich pracuje na pełen etat jako inżynier oprogramowania. „Wszystko, czego nauczyli się wtedy, nadal pomaga nam w tym, co robimy teraz” – mówi Maria, podkreślając, że sukces aplikacji jest dowodem na to, jak wielką rolę w rozwoju dzieci może odegrać program FIRST LEGO League.

Grzejnowar

W sezonie 2022/2023 FIRST LEGO League „Superpowered”, drużyna z Żar podjęła się wyzwania energetycznego, opracowując innowacyjny projekt grzejnowaru. Marika, Ola, Łukasz i Bartek zidentyfikowali lokalny problem – wysokie koszty ogrzewania, z którymi zmagała się ich społeczność, szczególnie seniorzy. Po rozmowach z mieszkańcami i burzy mózgów z nauczycielami, powstał pomysł połączenia grzejnika z wolnowarem, co pozwoliło na oszczędność energii.

Tworzenie prototypu nie było łatwe. „Musieliśmy znaleźć odpowiedni sprzęt i kogoś, kto pomógłby nam go połączyć,” mówi Bartek. Drużyna nie tylko musiała przejść przez techniczne wyzwania, ale także poszukiwać sponsorów. Dzięki wsparciu lokalnych firm zebrali fundusze na budowę dwóch prototypów. Jeden z nich trafił do rodziny zmagającej się z wysokimi kosztami ogrzewania – efekty były imponujące, a koszty znacznie niższe.

Oprócz wyzwań technicznych, zespół musiał nauczyć się, jak funkcjonuje świat biznesu. Łukasz wspomina: „Ucząc się, jak rozmawiać z przedsiębiorcami, zrozumieliśmy, jak ważna jest komunikacja.” Spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami nie tylko umożliwiły finansowanie projektu, ale również dostarczyły drużynie cennych umiejętności negocjacyjnych i biznesowych, które z pewnością przydadzą się im w przyszłości.

Rozkład jazdy autobusów

W ramach Innowacyjnego Projektu w polskiej edycji CARGOCONNECT drużyna uczniów przeanalizowała godziny zakończenia lekcji w swojej szkole oraz rozkład jazdy lokalnych autobusów. Zauważyli, że dzieci muszą długo czekać na transport po zajęciach. Po dokładnej analizie zaproponowali zmiany w rozkładzie jazdy, aby autobusy lepiej synchronizowały się z końcem lekcji. Dzięki ich inicjatywie gmina wprowadziła zmodyfikowany rozkład, co znacznie poprawiło komfort uczniów, którzy teraz nie muszą długo czekać na powrót do domu.

Hologramy dla niesłyszących w teatrze

Drużyna X-Bricks z Elbląga w sezonie MASTERPIECE stworzyła innowacyjne urządzenie do wyświetlania obrazów holograficznych, które umożliwia tłumaczenie spektakli teatralnych na język migowy. Hologram tłumacza języka migowego mógłby być dyskretnie wyświetlany w teatrze bez zakłócania spektaklu, dzięki minimalnej emisji światła. Urządzenie, które uczniowie zaprojektowali, mogłoby być wbudowane w fotel teatralny. Zespół skonsultował swój pomysł z teatrem w Elblągu, gdzie spotkało się ono z dużym zainteresowaniem. To rozwiązanie może znacznie poprawić dostępność kultury dla osób niesłyszących.

FiGlove

Drużyna z Brazylii w sezonie REPLAY opracowała innowacyjne rozwiązanie o nazwie FiGlove – specjalny pasek umieszczany na dłoni, który redukuje ból podczas ćwiczeń. To innowacyjne narzędzie jest szczególnie pomocne dla osób z fibromialgią, ponieważ pozwala im dłużej pozostawać aktywnymi, co z kolei pomaga złagodzić objawy choroby. Dzięki temu prostemu, ale skutecznemu rozwiązaniu, osoby cierpiące na przewlekłe bóle mogą kontynuować aktywność fizyczną bez dodatkowego dyskomfortu, co poprawia ich jakość życia.

Perlite Thermal Insulator (P.T.I)

Brazylijska drużyna AC/DC/EG opracowała innowacyjny produkt o nazwie Perlite Thermal Insulator (P.T.I), mający na celu zabezpieczenie leków przed szkodliwymi zmianami temperatury podczas transportu. Urządzenie składa się z kartonowych płyt wypełnionych perlitem – zmieloną skałą wulkaniczną, która w kontakcie z ciepłem rozszerza się, tworząc warstwę powietrza, chroniącą przed zewnętrznymi warunkami termicznymi. Dzięki temu rozwiązaniu leki są bezpiecznie transportowane, a ich skuteczność pozostaje nienaruszona.

Damaged Road Tracking Solution (DRTS)

Drużyna Blue Star Robotics z USA wzięła udział w swoim pierwszym sezonie FIRST LEGO League podczas wyzwań CARGO CONNECT. W odpowiedzi na problemy związane z uszkodzeniami dróg, które opóźniają dostawy, opracowali system Damaged Road Tracking Solution (DRTS). DRTS wykorzystuje akcelerometr do monitorowania uszkodzeń dróg w czasie rzeczywistym, pomagając miastom w priorytetyzacji napraw i tworzeniu długoterminowych planów opartych na rzetelnych danych, co usprawnia procesy naprawcze.

Pack-man

Drużyna 7-klasistów Eco Cargo Solutions z Norwegii, zdiagnozowała poważny problem w swojej lokalnej społeczności, związany z transportem świeżych ryb. Odpowiada ono na problem wyciekającej wody z lodem z ciężarówek transportujących świeże ryby w styropianowych pudełkach. Woda zawierająca olej rybny, która wycieka na drogi, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, ponieważ jest śliska. Pack-man to półrura, która zbiera wodę i kieruje ją do zbiornika w ciężarówce, zapobiegając jej wyciekaniu na drogę, co zwiększa bezpieczeństwo.

FlexShelf

Drużyna iAmicos z Yorktown Heights, Nowy Jork, opracowała rozwiązanie o nazwie FlexShelf, które optymalizuje przestrzeń w kontenerach transportowych. FlexShelf to regulowana półka umożliwiająca umieszczenie towarów oznaczonych jako „nie do układania” pod nią, podczas gdy inne towary są ładowane na górze. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać przestrzeń w kontenerach, co zmniejsza liczbę pustych miejsc, ogranicza liczbę kontenerów potrzebnych do transportu i redukuje emisję gazów cieplarnianych przez przemysł transportowy.

Durable Packaging, Solid Cargo

Drużyna Takevians z Turcji opracowała innowacyjne rozwiązanie o nazwie Durable Packaging, Solid Cargo, które wzmacnia kartonowe opakowania bez zmiany ilości ani rodzaju materiału. Wykorzystują oni nowo odkryty kształt komórki nabłonkowej o nazwie „scutoid,” który równomiernie rozkłada siłę działającą na opakowanie. Dzięki temu opakowania są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia podczas transportu, bez konieczności dodawania dodatkowych materiałów.

Share the Post:

Related Posts