Czym jest FIRST® LEGO® League: Explore?

FIRST® LEGO® League: Explore został stworzony jako wspólna inicjatywa Amerykańskiej fundacji FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) i LEGO® żeby zachęcić dzieci w wieku od 6 do 10 lat do odkrywania nauki. Wyzwanie zostaje przedstawione dzieciom poprzez kolorowe klocki, które są im doskonale znane.

1. Drużyna (maksymalnie 6 uczestników) wraz z dwoma trenerami odkrywa i zgłębia istniejący problem taki jak źródła energii, segregacja śmieci, czy współistnienie ludzi i zwierząt. 

2. Drużyna tworzy POKAŻ MI plakat który prezentuje drużynę i ich odkrycia. 

3. Kolejnym krokiem jest zbudowanie poruszającego się modelu z klocków LEGO®. Podczas naukowej podróży dzieci uczą się pracy w grupie oraz odkrywają fascynujący świat nauki i technologii. 

4. W centrum konkursu są Podstawowe Wartości FIRST® LEGO® League: Explore takie jak szacunek, dzielenie się doświadczeniem czy krytyczne myślenie. 

5. Na koniec każdego sezonu drużyny spotykają się na wystawie żeby zaprezentować swoje osiągnięcia, podzielić się pomysłami oraz wspólnie się bawić.

Czym jest FIRST® LEGO® League: Explore?

Wyzwanie aktualnego sezonu FIRST® LEGO® League: Explore

DRUŻYNA I TRENER

Drużyna składa się z maksymalnie 6 uczestników w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Dzieci nie mogą być młodsze ani starsze. 

Drużyna FIRST® LEGO® League: Explore jest wspierana przez minimum jednego trenera (koniecznie pełnoletniego). Trener jest osobą kontaktową dla organizatorów wystawy. Towarzyszy on drużynie i motywuje ją w czasie przygotowań oraz podczas wystawy,

Czy aby zostać trenerem jest potrzebna specjalistyczna wiedza?

W FIRST® LEGO® League: Explore wiedza techniczna i nie-techniczna jest mile widziana i istotna. Kluczem do sukcesu nie jest tylko wiedza techniczna ale przede wszystkim kreatywność. Każdy członek drużyny wnosi do niej swój unikalny talent który warto wykorzystać.

Jako trener powinieneś być zainteresowany nauką i technologią. Dodatkowo trener powinien pomagać dzieciom uczyć się i odkrywać nowe rzeczy. Jednak żadna specjalistyczna wiedza nie jest wymagana. Dla każdego, kto chce zostać trenerem FIRST® LEGO® League: Explore mamy specjalnie przygotowane materiały.

JAKIE MATERIAŁY SĄ POTRZEBNE?

 • Zestaw do zbudowania konstrukcji – Polecamy wykorzystanie zestawu LEGO® Spike Essential do zbudowania konstrukcji konkursowej (można też użyć starszych zestawów WeDo, jeśli takie macie). Jednakże wszystkie materiały LEGO® są dozwolone aby sprawić by konstrukcja się poruszała

 • Zestaw Motywacyjny – Każda zarejestrowana drużyna otrzymuje tak zwany Zestaw Motywacyjny. Zestaw ten składa się z około 550 elementów LEGO®, 8 minifigurek i 6 płytek do budowania o wymiarach 16×16 cm. Pracę nad projektem i modelem polecamy zacząć od wykorzystania Zestawu Motywacyjnego. Co roku mamy nowy Zestaw Motywacyjny.

 • Klocki LEGO® – Zestaw do zbudowania konstrukcji oraz Zestaw Motywacyjny są wystarczające aby wykonać projekt i konstrukcję FIRST® LEGO® League: Explore. Oczywiście, jeśli drużyna chce, można wykorzystać dodatkowe elementy LEGO®

JAK DUŻO CZASU POTRZEBUJĘ?

Jako trener powinieneś spotykać się z drużyną raz w tygodniu przez cały okres przygotowań (około 12 tygodni). Dodatkowo trener towarzyszy drużynie podczas Wystawy.
Drużyna potrzebuje dokładnie tyle samo czasu. To jest jak uprawianie sportu. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowania i ćwiczenia tym większy osiągniesz sukces.

JAKIE SĄ KOSZTY?

Opłata rejestracyjna na FIRST LEGO League kosztuje 1100 złotych (w sezonie 2023/24) za drużynę. Opłata rejestracyjna zawiera:

 • Dokumenty Wyzwania – Co roku jest nowy temat i dokumenty, stworzone we współpracy z ekspertami związanymi w aktualnym tematem Wyzwania.

 • Zestaw Motywacyjny – Zawiera różne elementy LEGO, klocki, minifigurki i płytki do konstrukcji. Od końca sierpnia zestawy będą wysyłane do zarejestrowanych drużyn (wysyłka wliczona w cenę).

 • Materiały dla Trenera – Porady, linki, Przewodnik Trenera.

 • Przewodnik trenera – Przewodnik który pomoże przeprowadzić od sześciu do dwunastu spotkań. W podręczniku znajduje się godzinny plan zajęć.

 • Notatnik inżyniera – Notes dla drużyny, który można wykorzystać na każdym spotkaniu. W notesie znajdują się zadania do wykonania oraz miejsce na notatki i rysunki.

PODSTAWOWE WARTOŚCI FIRST® LEGO® League: Explore

Podstawowe Wartości FIRST® LEGO® League to fundament całego programu. Jest to jeden z kluczowych elementów odróżniających FIRST® LEGO® League od innych programów przeznaczonych dla dzieci. Uczestnicy przestrzegając Podstawowych Wartości uczą się, że przyjazna konkurencja, wzajemne wsparcie, wspólne wypracowanie rozwiązania, pomaganie sobie nawzajem są podstawą pracy zespołowej.

NAGRODY

W FIRST® LEGO® League: Explore każda drużyna jest wyróżniona za swoją pracę i nagrodzona podczas trwania wystawy.Przykłady możliwych nagród:

 • Niesamowite sposoby poruszania – Drużyna pracowała wspólnie by opracować niesamowity sposób poruszania się swojego modelu z wykorzystaniem silników LEGO.

 • Duch Przyjaznej Konkurencji – Wyróżnienie za kierowanie się podstawowymi wartościami FIRST® LEGO® League: Explore. Ta drużyna była troskliwa, uprzejma i okazywała innym szacunek.

 • Na przeciw wszystkiemu – Za pokonanie przeciwności losu, które spotkały drużynę podczas przygotowań. Zespół ten potrafił improwizować, dostosowywać się do nowych warunków i pracować z pełną determinacją. Czcimy ducha przyjaznej konkurencji

 • Wysiłek i nauka – Za duży wysiłek, chęć uczenia się i próbowania nowych rzeczy. Ta drużyna zapracowała na swój sukces. Dzielimy się swoimi odkryciami z innymi

 • Kompleksowość i dekoracje – Za piękny model z cudownymi dekoracjami.

 • Wybuchowe pomysły – Za błyski, trzaski i wybuchy oparte na solidnych badaniach i innowacyjnych pomysłach. Zespół ten wykorzystał swoje niesamowite pomysły aby zaprojektować atrakcyjny plakat badawczy oraz zbudować model LEGO.

 • Solidna, stabilna konstrukcja – Ta drużyna rozumie i potrafi zastosować konstukcyjną wiedzę. Pozwala im to zbudować bardzo silną i stabilną konstrukcję.

 • Innowacyjna konstrukcja – Za przedstawienie kreatywnego myślenia. Ta drużyna zbudowana robota o świetnym wyglądzie i rewelacyjnej jakości bez instrukcji i pomocy.

 • Niesamowita współpraca – Za ciężką pracę nad tworzeniem drużyny. Ta drużyna wie, że razem mogą osiągnąć dużo więcej niż w pojedynkę.

 • Przygoda z FIRST® LEGO® League: Explore – Ta drużyna stworzyła świetny plakat, który pokazuje ich przygodę z FIRST® LEGO® League: Explore od samego początku do końca.

Młodzi ludzie poprzez uczestnictwo w FIRST® LEGO® League: Explore

Przewiń na górę